„Bug Graniczny”
Gołębie – Niemirów 384km
Gołębie-Kryłów-Kosmów-Czumów-Husynne-Strzyżów-Zosin-Horodło-Matcze-Skryhiczyn-Dubienka-Uhańka-Husynne-Dorohusk-Okopy-Świerże-Hniszów-WolaUhruska-Bytyń-Zbereże-Wołczyny-Sobibór-Włodawa-Różanka-Dołhobrody-Kuzawka-Sławatycze-Jabłeczna-Szostaki-Kodeń-Okczyn-Kostomłoty-Żuki-Michalków-Kuzawka-Neple-Krzyczew-Łęgi-Pratulin-Zaczopki-Woroblin-Wygoda-Buczyce-Bubel Stary-Niemirów
” Poleska Dolina Bugu „
Świerże – Kuzawka (gm. Hanna) o długości ok 110 km.
Świerże – Hniszów – Wola Uhruska – Bytyń – Zbereże – Wołczyny – Sobibór – Dubnik (trójstyk granic) – Orchówek – Włodawa – Szuminka – Różanka – Pawluki – Kuzawka
Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu rozpoczyna się w miejscowości Świerże. Dogodne miejsce do wodowania kajaków znajduje się na końcu parku przy piętrowym budynku dawnego młyna. Po 2,5 km dopływamy do Hniszowa gdzie w odległości ok 1,5 km od rzeki możemy podziwiać ogromnych rozmiarów dąb Bolko. Płynąc dalej mijamy miejscowości Siedliszcze i Wolę Uhruską . Dopływamy do Zbereża gdzie od kilku już lat w sierpniu organizowane są Europejskie Dni Dobrosasiedztwa. W dniach tych pontonowym mostem można udać się na Ukrainę i zwiedzić Szacki Park Narodowy. Dalsza część szlaku przebiega bardzo malowniczym odcinkiem rzeki, miejscami z bardzo wysokim urwistym brzegiem. Po około 4 godzinach ze Zbereża po drodze mijając Sobibór dopływamy do „Trójstyku granic” miejsca w którym łączą się granice Polski, Ukrainy i Białorusi. Miejsce to poznamy po znajdującej się nad samą rzeką siatce chroniącej granicę naszych wschodnich sąsiadów jak również czerwonym słupie granicznym z napisem „Буг” Około 100 metrów dalej przy starej przepompowni wody znajduje się drewniana altana oraz dogodne wyjście jest to bardzo dobre miejsce na przerwę. Atrakcją na tej trasie są również pozostałości mostu kolejowego z XIXw na linii Chełm-Brześć które znajdują się w okolicach miejscowości Orchówek. Przerwę warto zrobić w leżącej nad samym Bugiem Włodawie na słynnym z codziennych komunikatów radiowych wodowskazie. Włodawa jako „Miasto Trzech Kultur” ma również bardzo wiele do zaoferowania zwiedzającym turystom. W miejscowości Kuzawka oddalonej o 32 km od Włodawy kończy się 110 km szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu.
Świerże – Wola Uhruska (odcinek 25,5 km czas spływu ok 6 godz)
Wodowanie kajaków w miejscowości Świerże ( 100m od starego młyna ok 750m od drogi wojewódzkiej nr 816). Koniec spływu w miejscowości Wola Uhruska (Widoczny kościół oraz maszt radiostacji po ok 200m betonowa pochylnia do wodowania łodzi SG).
Wola Uhruska – Zbereże (odcinek 21km czas spływu ok 5 godz)
Wodowanie kajaków w miejscowości Wola Uhruska. Dojazd z drogi 816 ul. Ogrodową do mostu-przepustu na starorzeczu następnie polną droga do tablicy informacyjnej następnie w prawo ok 100m do pochylni wodowania łodzi SG. Koniec spływu w miejscowości Zbereże okolice słupa granicznego 1054.
Zbereże – Sobibór (odcinek 18km czas spływu ok 3 godz)
Wodowanie kajaków nieco poniżej słupa granicznego nr 1054. Dojazd z drogi 816 częściowo utwardzoną drogą gruntową. Koniec spływu w Sobiborze ok 200m przed dawną szkołą na wysokości bloków dawnego PGR- u.
Zbereże – Włodawa (odcinek 32km czas spływu ok 7 godz)
Wodowanie kajaków nieco poniżej słupa granicznego nr 1054. Dojazd z drogi 816 częściowo utwardzoną drogą gruntową. Koniec spływu we Włodawie przy znanym z radia wodowskazie.
Wołczyny – Włodawa (odcinek 23km czas spływu ok 4godz)
Wodowanie kajaków w miejscowości Wołczyny dojazd z drogi 816 przez wieś drogą polną. Koniec spływu we Włodawie przy znanym z radia wodowskazie.
Sobibór – Włodawa (odcinek 14km czas spływu ok 2,5godz)
Wodowanie kajaków w Sobiborze ok 200m przed dawną szkołą na wysokości bloków dawnego PGR- u. Koniec spływu we Włodawie przy znanym z radia wodowskazie.
Włodawa – Różanka (odcinek 10km czas spływu 2godz)
Wodowanie kajaków we Włodawie przy znanym z radia wodowskazie. Dojazd drogą gruntowa ok 100m z ul. Lubelskiej. Koniec spływu w miejscowości Różanka przy zadaszeniu turystycznym.
Włodawa – Kuzawka (odcinek 32km czas spływu 7godz)
Wodowanie kajaków we Włodawie przy znanym z radia wodowskazie. Dojazd drogą gruntowa ok 100m z ul. Lubelskiej. Koniec spływu w miejscowości Kuzawka , zabudowania nad samym Bugiem betonowa pochylnia do wodowania łodzi SG.
” Bug – Krzna „
Szlak kajakowy Bug-Krzna obejmuje 150-kilometrowy odcinek rzek w powiecie bialskim. Wyznaczony został w oparciu o najatrakcyjniejsze walory przyrodnicze i kulturowe północnej Lubelszczyzny. Posiada niezbędną do tego typu, aktywnego wypoczynku infrastrukturę, dogodne zejścia i wyjścia umożliwiające wodowanie sprzętu i kończenie spływów, parkingi blisko miejsca wodowania, oznakowanie turystyczne spełniające wymogi PTTK dotyczące znakowania szlaków wodnych oraz wyznaczone pola namiotowe i kempingi.
SZLAK ZOSTAŁ PODZIELONY NA TRZY TRASY:
Przebywając w okolicach Włodawy mogą się państwo wybrać na odcinek wielokulturowy Sławatycze – Jabłeczna – Kodeń – Murawiec (ok 53 km) , który umożliwia podziwianie nieujarzmionej nadbużańskiej przyrody oraz zwiedzanie najważniejszych sanktuariów kultur żyjących od wieków na tych terenach. Odwiedzić warto cerkiew prawosławną i kościół katolicki w Sławatyczach, monastyr prawosławny w Jabłecznej, sanktuarium i ogrody różane w Kodniu oraz cerkiew unicką w Kostomłotach.
Szlak oznakowany jest widocznymi z wody i z lądu tablicami. Oferta adresowana jest do grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych.
Szlak kajakowy Rzeką Włodawką
Kołacze – Suchawa – Adamki – Włodawa o długości 24 km.
Włodawka – lewobrzeżny dopływ Bugu, płynie przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie na Polesiu Zachodnim.
Długość 31,5 km, wypływa ze zbiornika Wytyczno. Dopływy prawe: Krzemianka, Tarasienka, Więzienny Rów, dopływy lewe: Mietułka, Ulanówka. Ważniejsze miejscowości nad Włodawką: Kołacze, Suchawa, Okuninka, Włodawa. W przeszłości (od 1387 r.) Włodawka była rzeką graniczną między Wielkim Księstwem Litewskim a Koroną.
• Skala trudności: szlak łatwy, otwarty dla wszystkich.
• Skala uciążliwości: szlak nieuciążliwy.
• Malowniczość: szlak bardzo malowniczy.
Dogodne punkty etapowe lub postojowe na Włodawce to: Kołacze (most drogi 819), Suchawa (most), Adamki, Okuninka (most na 812), Włodawa (most na 816). Szlak Włodawki posiada bardzo dobrze urządzone miejsce pobytowe w Adamkach – pole namiotowe, obszerne zadaszenia turystyczne, miejsce na ognisko, pomosty stałe dla kajakarzy i wędkarzy, suche sanitariaty. Mankamentem jest trudny dojazd (drogi gruntowe) oraz brak wody i energii elektrycznej.